Dolu dolu üç günde neler keşfettik ?

MEXICO CITY

gallery/thumbnail_Image (1)

 Yolculuk olarak beni çok yoran ama bir o kadar keyif aldığım 3 günlük gezime çıkarıyorum sizi:) İstanbul’dan direkt uçuş olduğu için 14 saat sürüyor. Dönüş Cancun aktarmalı olduğu için hiç sayamadım 16 saati geçti bazı aksaklıklar yüzünden.
 Ben en yakın arkadaşımla ocak ayında gittim bu seyahate, Sheraton Isabel Maria Hotel’de kaldık.
İlk gün şansımıza hava kapalı, yağmurlu ve soğuktu. Ulaşımı uberle sağladık. Ucuzdu ve bize zaman kazandırdı.

gallery/thumbnail_Image (2)

   Zocalo Meydanı (Kraliyet Meydanı)          Meydana ulaşımı uberle sağladık.
Dünyanın üçüncü büyük meydanı, turistik açıdan baya yoğun. Metropolitan Katedrali, Başkanlık Sarayı da bu meydanda yer alıyor. Etrafta eski tarihi yapılar, oteller ve restoranlar var. Şehir turlarının ana duraklarından biri.                                                                   Buralarda ki turumuzu bitirden sonra, sokak sokak gezerek El Moro’ya gittik. (Meşhur alarmı :) Churros ve sıcak çikolatası meşhur. Churros güzeldi ama sıcak çikolata için aynı şeyi söyleyemeyeceğim menüden light olanı söylememize rağmen yoğun baharat tadı vardı, bize göre değildi. Unutmadan çok güzel bir tatlı durağı keşfettik. Esperanza: hem fırın hem cafe. Tazecik istediğiniz muffin, kurabiye, pastanızı alıp kahvenizle beraber tatlı bir mola verebilirsiniz. Biz otele bile stokladık :)
 

gallery/thumbnail_Image (5)

 İkinci ve en keyifli günümüz Teotihuacan’da Piramitlerde geçti.
 Otelden ulaşımı tur ile sağladık. Kişi başı 150 TL’ye geliyordu fiyat olarak.
 Tur önce büyük kaktüsler ile yapılan ip, iğne, krem gibi ürünleri anlatan bir üretim yerine uğruyor. Oradan Mazapa’da Aztek kalıntılarını inceleyip Yucetan icin devam ediyoruz. Güneş ve Ay Piramitlerinden oluşuyor. Kentin ne zaman kurulduğu bilinmediği gibi ne zaman ve neden terk edildiği de bilinmiyormuş. Kentten söz eden hiçbir belge ya da metin yokmuş.
1987 yılında UNESCO dünya mirası listesine girmiş.
 Kesinlikle buraya zaman ayırmalı ve Piramitler görülmeli.
Bir sürü hediyelik eşya satan yer var aynı zamanda içinde. Favorilerimiz büyük şapkalar, tekilalı mini setler, Ay ve Güneş temalı takılar oldu.

gallery/thumbnail_Image (3)

Frida Kahlo Müzesi

 Müzeye ulaşım için yine uber kullandık. Giriş 60Tl'ye denk geliyordu. İçeride fotoğraf çekmek ayrı ücretli. Ücret ödemeden çekim yapanları uyarıyorlar. Kapıda sıra fotoğrafta da görüldüğü gibi uzun. Yaklaşık 1 saat beklemek gerekiyor. Ben gitmeden önce müze ile ilgili zaman kaybı tarzında çok olumsuz yazı okuduğum için girmedim , arkadaşım girdi. Havayı güzel bulunca bol bol yürüdüm, güzel bir kahve içtim, yeni yerler keşfettim, alışveriş yaptım...

gallery/thumbnail_Image

 Bir de vaktiniz olursa mutlaka Ulusal Antropoloji Müzesini ziyaret edin. Özellikle tarih severler.En az 3 saat ayırmak gerekiyormuş çok büyük bir müze. Açılış kapanış saatlerini gitmeden önce mutlaka kontrol edin. Bizim günümüz yetmediği için gidemedik.

 Mercado Artesanal Mexicano

İçerisi kapalı pazar tarzında bir yer. Çok güzel hediyelik eşya satan tezgahlar var. Favorim renkli hasır çantalar, şapkalar, suplalar oldu :)

gallery/thumbnail_Image (7)

  22 Ocak 2020

  21 Ocak 2020

  21 Ocak 2020

  20 Ocak 2020

  21Ocak 2020

  Mexico City Gezilecek Yerler

  -Catedral Metropolitana de Mexico

  -Zocalo Meydanı

  -Ulusal Antropoloji Müzesi 

  -Pyramid of the Sun (Teotihuacan Piramitleri)

  -Frida Kahlo Müzesi

  Yemek

  -El Moro (Churrero)

  -Esparanza (Pastane)

  -El Mexicano